Article Cover Image
Практическо знание за здравето
Stanimir Ivanov
26.03.2025

5 прости навика за по-здравословен живот, които можете да започнете още днес

 За да водим един здравословен начин на живот, не е нужно това да е един сложен и изискващ процес. С усвояването на няколко малки навика, може да подобрите здравето си и да намалите шансовете за хронични заболявания. В тази статия ще ви покажем 5 лесни навика, с които може да започнете промяната към едно по-добро Аз.  

 

 

1. Пийте повече вода 

Водата е жизненоважна за нашето правилно функциониране. От подобряване на храносмилането и усвояването на хранителни вещества до повишаване на енергията и поддържане на чиста кожа, добрата хидратация е прост и ефективен начин за подобряване на здравето. 

Как да започнете: 

  • Стремете се да пиете поне 8 чаши (2 литра) вода на ден. 

  • Носете със себе си бутилка за многократна употреба през целия ден. 

  • Добавете резенчета лимон, краставица или мента, ако обикновената чаша вода е прекалено скучна за вас. 

Защо работи: 

Правилната хидратация подпомага функцията на бъбреците и предотвратява умората и главоболието, причинени от дехидратация. 

 

2. Приоритизирайте съня 

Получаването на достатъчно  количество и качествен сън е от съществено значение както за физическото, така и за психическото здраве. Липсата на качествен сън може да повиши нивата на стрес и стрес-хормон (кортизол), намалява концентрация особено, когато липсата на сън е хронична, както и е доказано от редица проучвания, че нередовния и некачествен нощен сън води до по-голям процент хронични и сърдечно съдови заболявания.  

Как да започнете: 

  • Установете редовен график за лягане и ставане, дори през уикендите. 

  • Създайте релаксираща рутина преди лягане, като четене на книга или медитация. 

  • Ограничете времето пред екрана поне 30 минути преди лягане, тъй като синята светлина води до затруднения в изпълнението на вашите циркадни ритми ( ритъм на сън-будно състояние), което допълнително затруднява заспиването и влошава качеството на съня. 

Защо работи: 

Достатъчният сън възстановява тялото, подобрява когнитивните функции и укрепва имунната система. 

 

3. Включете физическа активност в ежедневието си 

За да извлечете ползи от движението не е необходимот да прекарвате часове във фитнеса. Дори кратки физически активности, като разходка или 20 минутна тренировка у дома може да подобрят вашето здраве в дългосрочен план значително. 

Как да започнете: 

  • Целете се в поне 30 минути физическа активност през повечето дни от седмицата. 

  • Направете бърза разходка по време на обедната почивка или след вечеря. 

  • Опитайте кратки 10-минутни тренировки у дома, ако сте заети. 

  • Стречинг или йога за нискоинтензивно движение. 

Защо работи: 

 Упражненията освобождават ендорфини (естествени химикали за добро настроение), подобряват кръвообращението и подпомагат контрола на теглото. 

4. Хранете се с повече пълноценни храни 

Пълноценните храни, като плодове, зеленчуци, пълнозърнести продукти, постни протеини и здравословни мазнини, осигуряват на тялото Ви хранителните вещества, от които то се нуждае. Съсредоточавайки се върху тях и избягвайки излишната захар, сол и нездравословни мазнини от преработените храни, може да добавите няколко години към живота си. 

Как да започнете: 

  • Напълнете половината си чиния със зеленчуци при всяко хранене. 

  • Заменете рафинираните зърнени храни (като бял хляб и тестени изделия) с пълнозърнести (като киноа и кафяв ориз). 

  • Избирайте закуски като ядки, плодове или кисело мляко вместо чипс или сладкиши. 

  • Приготвяйте храната си у дома, за да контролирате съставките и порциите. 

Защо работи: 

 Пълноценните храни осигуряват фибри за по-добро храносмилане, антиоксиданти за борба с възпаленията и основни хранителни вещества за цялостното здраве на организма. 

5. Правете почивки и практикувайте осъзнатост 

В забързаното ежедневие е много лесно да пропуснете почивката и да оставите стреса да вземе превес на нашето тяло. Отделянето на време за почивка и практикуване на осъзнатост може да ви помогне да намалите стреса, да подобри концентрацията Ви и да помогне за стабилизиране на вашето психическо състояние. 

Как да започнете: 

  • Отделяйте 5-10 минути на ден за медитация. 

  • Правете кратки почивки през деня, през които да се отдалечите от работата си или от електронните устройства. 

  • Практикувайте благодарност, като всеки ден записвате три неща, за които сте благодарни. 

Защо работи: 

 Осъзнатостта намалява нивата на кортизол (хормонът на стреса), помага за регулиране на емоциите и подобрява умствената яснота и фокус. 

 

Финални мисли: Малки стъпки, голямо въздействие 

Не може да очакваме да се променим за ден. Опитайте да започнете с един от тези навици , като постепенно включите и останалите. Ключът към това, тези навици да са успешни, е в тяхното използване в дългосрочен план. Казват,че е нужно да правиш нещо 66 дни, за да стане навик. Ден едно или един ден! - Вие решавате. 

Запомнете: Здравето е пътуване, а не дестинация. Правете по една крачка всеки ден и няма да усетите, колко бързо ще забележите положителните резултати! 

 

Източници: 

Barrett, B., Harden, C., Brown, R., Coe, C., & Irwin, M. (2020). Mindfulness meditation and exercise both improve sleep quality: Secondary analysis of a randomized controlled trial of community dwelling adults.. Sleep health. https://doi.org/10.1016/j.sleh.2020.04.003. 

Youngwanichsetha, S., Phumdoung, S., & Ingkathawornwong, T. (2014). The effects of mindfulness eating and yoga exercise on blood sugar levels of pregnant women with gestational diabetes mellitus.. Applied nursing research : ANR, 27 4, 227-30 . https://doi.org/10.1016/j.apnr.2014.02.002. 

Bowden, D., Gaudry, C., An, S., & Gruzelier, J. (2011). A Comparative Randomised Controlled Trial of the Effects of Brain Wave Vibration Training, Iyengar Yoga, and Mindfulness on Mood, Well-Being, and Salivary Cortisol. Evidence-based Complementary and Alternative Medicine : eCAM, 2012. https://doi.org/10.1155/2012/234713. 

Barrett, B., Hayney, M., Muller, D., Rakel, D., Brown, R., Zgierska, A., Barlow, S., Hayer, S., Barnet, J., Torres, E., & Coe, C. (2018). Meditation or exercise for preventing acute respiratory infection (MEPARI-2): A randomized controlled trial. PLoS ONE, 13. https://doi.org/10.1371/journal.pone.0197778. 

 

Разгледайте подобни статии

Коментари

Оставете коментар!